Piegādi veicam visā pasaulē. Осуществляем доставку в разные страны мира. We ship worldwide.

 

Zīda vēsture un tā iegūšana

 

Zīds - skaistākā no visām tekstilšķiedrām, kura ir nodēvēta visā pasaulē par audumu karalieni. Šodien vadošais zīda ražotājs visā pasaulē ir Ķīna, kas ir līderis nu jau vairākus gadus. Uz šodienu Ķīnas ražotais zīds sastāda jau 80% no visa pasaulē zīda produkcijas apjoma.

 

Ieskats vēsturē

 

Zīds ir viens no vecākajiem materiāliem, kādu pazīst cilvēks. Tas tika atklāts pirms 5000 gadiem Ķīnā. Un tā iegūšanas vēsture ir gara un krāsaina, to apvij neskaitāmas leģendas un noslēpumainība.                    

400px_Silk_route12.jpg
                                "Zīda ceļš"  

                                                                                                                                                            

8IMG_6723.JPG

 

Leģenda par Zīdu

 

Saskaņā ar ķīniešu leģendu par zīda atklājēju uzskata Dzeltenā Imperatora, kurš valdīja ap 3000 g.p.m., sievu vārdā Ksi Ling Ši. Leģenda stāsta, ka viņa sēdējusi dārzā zem zīdkoka un ieturējusi tējas dzeršanas procesu, tad tajā brīdī zīdtārpiņa kokons iekrita viņas tējas tasītē. Viņa ievēroja, ka kokoniņš sāka atšķetināties karstajā šķidrumā garā, smalkā, spīdīgā pavedienā. Viņa bija tik sajūsmināta par tā skaistumu, maigumu un stingrību, ka jaunā sieviete nolēma no tā izgatavot imperatoram tērpu. Ilgu laiku tiesības valkāt zīda apģērbus bija tikai imperatora ģimenei.

 

Tā šī mazais zīda kokoniņš, iekrītot nejauši tējas tasītē, uzdāvināja pasaulei zīdu, bet imperatora sieva par tik vērtīgu dāvanu tika ļoti augsti godināta. Cik šajā stāstā ir patiesība, nav būtiski. Tomēr skaidri zināms, ka tieši ķīnieši attīstīja zīda ieguves kultūru līdz ļoti augstam līmenim, un jau 1400 gadā p.m.ē. dažādi zīda audumi bija viena no vērtīgākajām Ķīnas tirdzniecības precēm.


Pašsaprotams, ka zīda izgatavošanas māksla un tehnoloģija tika par katru cenu glabāta noslēpumā. Ikvienam, kas kaut vārdu par to izrunājās, draudēja nāvessods. Ķīnas valdniekiem izdevās šo noslēpumu saglabāt 3000 gadus. Eiropieši zīda iegūšanas tehnoloģiju  iepazina tika ap 550.gadu, kad zīdu sāka izgatavot Bizantijā, kurp zīda ražošanai nepieciešamos zīdtārpiņus līdz ar zīdkoka sēklām, esot atveduši kristiešu misionāri. Pateicoties zīda vērtībai, tika izveidots "Zīda ceļš", kas nodrošināja ciešus tirdzniecības sakarus. Tirdzniecības ceļa sākums bija Ķīnā, un savienoja senatnes lielās impērijas - Ķīnu, Indiju, Persiju, Divupi, Ēģipti un Romas impēriju.

 

Zīda iegūšana
 

Zīda šķiedras iegūšana ir ļoti garš process, kurš prasa lielu rūpību, precizitāti un uzmanību, kas arī padara to par vienu no dārgākajām šķiedrām. Zīdu iegūst no zīdtauriņa kāpura kūniņām. Lai saražotu aukstas kvalitātes zīdu, ir jāņem vērā divi nosacījumi – ir precīzi jānosaka laiks, kad kūniņa ir gatava un zīda šķiedru ir laiks sākt ievākt un ievērot pareizu, regulāru barošanu visu zīdtārpiņa attīstības laiku.

 

Ir sastopamas ļoti daudz zīdtauriņu šķirnes. Viena no augstvērtīgajām zīdtauriņu šķirnēm ir Bombyx mori, kas arī ražo visaugstākās kvalitātes zīdu – Mulberry zīdu. Tie nav savvaļas zīdtauriņi, tie ir speciāli audzēti tauriņi, kuri neredz un nevar lidot, kuru vienīgais un galvenais uzdevums ir dēt jaunas oliņas, vārdu sakot ražot zīdu.

 

Šis zīdtauriņš var izdēt līdz pat 500 oliņu 5-6 dienu laikā un pēc tam pats iet bojā. Oliņas ir ļoti maziņas, visas 500 gabalas kopā sver tikai 5 gramus vai pat mazāk. No zīdtauriņa oliņām pēc 10 – 12 diennaktīm izšķiļas kāpuri. Tos sauc arī par zīdvērpējiem. Lai saražotu 1 kg zīda, ir nepieciešami 6000 zīdtārpiņu. Kāpuri ir ēdelīgi, tie barojas nepārtraukti visu diennakti ar zīdkoka lapām. 6000 zīdtārpiņi apēd apmēram 200 kg zīdkoka lapas, kas ir organiski tīras ar lielu rūpību audzētas.

 

To attīstības cikls ilgst gandrīz mēnesi. 40% kāpura masas aizņem pārveidots siekalu dziedzeris, kurā veidojas zīda masa kūniņai, tāpēc šo dziedzeri sauc par zīda dziedzeri. Zīda dziedzerī izveidojusies zīda masa ir spīdīga, bālgani dzeltena un veidota no proteīniem - fibroīna, sericīna un un 18 mikroelementiem.


Pirms iekūņošanās kāpurs pārstāj ēst un sāk vērpt izturīgu pavedienu, ko tin sev apkārt. Kokona veidošanās ilgst trīs diennaktis. Izveidojusies zīdtārpiņa kāpura kūniņa satur apvītu viengabala pavedienu, kas ir 1000-1500 m garš, stingrs, maigs, smalks un spīdīgs, bet iztaisnota pavediena garums ir 600-900m, jo augšējā un apakšējā kārta nav attinama.

Izveidojušos kokonus savāc, apstrādā ar karstu tvaiku, mitrina, mazgā un speciālās ierīcēs attin, tinot dažus pavedienus kopā, jo tie ir ļoti smalki. Cik pavedienu kopā tīt, to izvēlas atkarībā no tā, kāda veida audumu paredzēts iegūt. Tā iegūst jēlzīdu. Starp citu, tvaikos iznīcinātie kāpuri nav nekāda bezjēdzīga laika izšķiešana – tos vēlāk apēd, jo ķīniešu virtuvē zīdtārpiņi ir ļoti iecienīts kārums!

Silk_cocoons.jpg

Ķīnā un Japānā zīdtauriņu audzēšana un zīda ieguve ir arī turīgu ļaužu vaļasprieks. Tālo bagātnieku aizraušanās mums varētu būt vienaldzīga, ja vien zīdkopībā nodarbinātās sievietes nelepotos ar tīru un maigu roku ādu. Mūsdienās kosmetoloģijā plaši izmanto zīda proteīnu, kas tiek pievienots dažādiem ādas un matu  kopšanas līdzekļiem. Kosmētisko firmu speciālisti krietni nopūlējās, lai zīdtauriņu labumus ievietotu kosmētikas līdzekļos. Pirmās ziepes ar zīdtauriņu eļļas piedevu radās 1936. gadā. Eiropas tirgū pirmie ar zīda sastāvdaļām bagātinātie kosmētikas līdzekļi parādījās pirms 25 gadiem luksa preču veikalos.
Zīdu izmanto arī mākslā, zīda apgleznošanā.